úterý 27. ledna 2009
Středočeský hejtman a sociálnědemokratický poslanec David Rath se v sobotním rozhovoru pro Lidové noviny představil veřejnosti jako obdivovatel říšského vůdce Adolfa Hitlera z hlediska führerových schopností vyvést nacistické Německo z hospodářské krize třicátých let minulého století. Když mu dodatečně došlo, že tentokrát to s tou svojí pověstnou buranskou sprostotou opravdu přehnal (což mu ovšem museli důrazně připomenout novináři a normální politici), nejdřív se ze svého úletu pokoušel vylhat oblíbenými kecy o zkreslení jeho výroků redakcí Lidovek, statečně v tom podporován dalším oranžovým hulvátem, stranickým šéfem Jiřím Paroubkem. Jenže marně. V doslovném přepisu záznamu interview stojí černé na bílém: Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! (...) Liberální ekonomové na tohle zapomněli. A místo toho(!!) přicházejí se svými fantasmagoriemi. Taková porce zhovadilosti se nedá sprovodit ze světa, ani kdyby s tím Rathovi pomáhalo deset Paroubků.
Takže nakonec nejomezenějšímu reprezentantovi Lidového domu nezbylo, než se za svůj duševní striptýz veřejně omluvit, ovšemže s dodatkem, že on nemůže být podezírán ze sympatií k Hitlerovi už proto, že všichni obdivovatelé třetí říše jsou momentálně soustředěni ve fašistické ODS. Což je - žasněte se mnou nad Rathovými duševními pochody - právě ta partaj liberálních magorů, která nechápe, že nejlepším východiskem z hospodářské krize je horečné zbrojení a následná vojenská expanze zmilitarizovaného Česka do všech světových stran, samosebou s Rathem v čele.
Mediální reakce na nápady středočeského hejtmana jsou různé, nejčastěji v nich zaznívá soucit s nepatřičně přeceňovaným blbem, kterého přece nikdo nemůže brát vážně. S tím by bylo možné i souhlasit, nebýt ovšem toho, že tohle ambiciózní hovado vyhrálo před čtvrt rokem krajské volby, k čemuž mu stačil masivní nákup voličských hlasů, třicet korun za kus. Velkohubý slib zdravotnického komunismu oslovil středočeské primitivy natolik, že v Rathovi objevili svého spasitele, aniž by se zamysleli nad lidskou kvalitou mesiáše, který za necelých dvacet posametových let už stihl být pravičákem, odborářem, marxistou a teď mu nesmrdí ani fašistické recepty na nastolení pozemského ráje, byť s ručením velmi, velmi omezeným.
Kladu si otázku, neimponuje-li Rathovi na Hitlerovi ještě něco jiného než pouze jeho návod na německý »hospodářský zázrak«. Například führerova schopnost hypnotizovat dobře manipulovatelné hlupáky nabídkou zázračně jednoduchých řešení. Táži se, čím příště překvapí v zemi se sílící nostalgií po totalitě všeho schopný kariérista, který ví, že v Lidovém domě bude vždycky až druhý za špičkovým demagogem Paroubkem a zároveň vnímá, jak blahodárný vliv mají hospodářské potíže v kombinaci s dopady zlodějského postkomunismu na aktivizaci extremistických spolků, Filipovými bolševiky počínaje a Národní či Dělnickou stranou (ne)konče. Je opravdu tak nereálná představa, že to, co je dnes všeobecně považováno za neškodné bláznovstí choromyslného tlučhuby, se soukmenovci Rathovi jednou bude náramně hodit jako ta nejlepší kvalifikace pro poučeného diktátora?
Petr Zavoral

Tento článek si také můžete přečíst v tištěné ANNONCI s datem 28.1.2009


Hlavni strankaŽádné komentáře:

Okomentovat